17.08.2026
Veto päätti runkosarjan voittoon
.jpg)
Elmeri Anttila oli pelipäällä kun Veto päätti runkosarjan voitokkaasti Alajärvellä Puolivälieräsarja Pattijokea vastaan alkaa torstaina Saarikentällä. kuva: Pasi Suokko
Alajärven Ankkurit ja Vimpelin Veto ottivat yhteen runkosarjan päätösottelussa Kitrolla. Veto kuittasi 0-2 (2-3, 2-7) voiton molemmille joukkueille merkityksettömässä ottelussa.
Veto kohtaa puolivälierissä Pattijoen Urheilijat ja Ankkurit vastaavasti pelaa sarjapaikasta Koskenkorvaa vastaan.
Ankkurit oli avausjaksolla pitkään jaksovoitossa kiinni, kunnes neljännessä vuorossa Elmeri Anttilan kumura yllätti Ankkureiden takakentän ja Veto vei jakson nimiinsä 2-3.
Toinen jakso oli Vedon hallintaa ja vimpeliläiset johtivat jo 0-7. Ankkurit kavensi jakson loppunumeroiksi 2-7 Petteri Kortelaisen ja Mikael Penninkankaan lyönneillä. Ottelun kolmostilanteet menivät Vedolle 16-9.
Vedon ykköspalkittu oli vahvan ottelun pelannut Elmeri Anttila, joka löi pelissä 3 juoksua.
-Ihan hyvä esitys meillä vaikka ottelussa ei ollut panosta, saatiin laajalla rintamalla onnistumisia ja ulkopeli toimi viimeistä vuoroa lukuunottamatta, Anttila kertoi.
Vedon pelinjohtaja Jussi Parven mukaan voitto maistui joukkueelle lähtöasetelmasta huolimatta.
-Jatkossahan pelataan vaan voitosta, joten pisteillä ei ole merkitystä. Siinä mielessä varsinkin avausjakson voitolla saatiin tärkeä kokemus pudotuspelejä ajatellen, Parvi tilitti
Palkitut:
AA:
1p Petteri Kortelainen
2p Elmeri Koivusalmi
Veto:
1p Elmeri Anttila
2p Lauri Vihriälä
Yleisöä oli paikalla 972 katsojaa. Ottelu jouduttiin keskeyttämään toisella jaksolla hetkeksi rankkasateen vuoksi.
Veto aloittaa puolivälieräsarjan Pattijokea vastaan torstaina 20.8. Ottelu alkaa Saarikentällä klo 17.30. Kolmella voitolla etenee välieriin.
Tilastot
Vimpeli-PattU
To 20.8. Puolivälierä 1 klo 17:30
La 22.8. Puolivälierä 2 klo 16:00
Ti 25.8. Puolivälierä 3 klo 17:00
Tarvittaessa:
Ke 26.8. Puolivälierä 4 klo 17:00
Pe 28.8. Puolivälierä 5 klo 17:00