24.05.2025
KPL haki voiton Vimpelistä

Kouvola haki täyden pistepotin Vimpelistä kaatamalla Vedon Saarikentällä puhtaasti 0-2 (1-4,1-4). Voitto oli Kouvolalle harvinaista herkkua, sillä edellisestä runkosarjanottelun voitosta oli kulunut 15 vuotta. Kouvola takoi kymmenestä kolmostilanteesta peräti 8 juoksua, kun Vedon ruuti oli vastaavasti melko märkää kauden kotiavauksessa.
KPL vei avausjakson 4-1.Kapellimestarina toimi Patrik Wahlsten, jonka läpilyönti tuotti 2 juoksua. Vedon ainoan juoksun löi 4.vuorossa Janne Mäkelä. Juoksun toi Mikko Kanala.
Toisen jakson alkuun KPL torjui Vedon hyökkäyksen. Tämän jälkeen joukkue tykitti ensimmäisessä sisävuorossa 4 juoksua ja sai lentävän lähdön jaksolle.
Kolmannen aloittavalla Vedon Janne Mäkelä iski pallon Savonjokeen ja Aleksi Lassila juoksi tilanteeksi 1-4. Kotijoukkueen kiri ei kuitenkaan riittänyt tämän pitemmälle.
Kouvolan pelinjohtaja Petri Tuuva oli tyytyväinen joukkueensa peliin. - Kolme pistettä maistuu, sillä täältä ei helpolla voittoa haeta. Saatiin molemmille jaksoille hyvä alku ja ulkopeli myös toimi, Tuuva iloitsi.
Vedon pelinjohtaja Jussi Parvi kaipaa joukkueelleen tehokkaanpaa sisäpeliä. -Siinä on aihioita, mutta sisäpeli ei vielä ihan rullaa toivotulla tavalla, Parvi harmitteli
Vedon tiivis ottelutahti jatkuu sunnuntaina 25.5. vierasottelulla Hyvinkäällä.
Palkitut:
Veto
1P Elmeri Anttila
2P Janne Mäkelä
KPL
1P Eemeli Laine
2P Partik Walsten
Yleisöä: 451