Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator Vedolle tappio kotarissa

12.07.2025


Vedolle tappio kotarissa

Vedolle tappio kotarissa

Kunnarin lyönyt Juho Heikkala oli tänään Vedon parhaimmistoa [Kuva: Pasi Suokko]

Vimpelin Vedon ja Kempeleen Kirin välinen tiukka Superpesiskamppailu kääntyi vierasjoukkueelle toisen kotiutuslyöntikisan jälkeen 1-2 (0-1,4-2,3-5k).

Avausjaksolla molemmat joukkueet rakensivat tukun kolmostilanteita. Vedolla oli omat paikansa ratkaista jakso, mutta Kempeleen Ossi Meriläinen löi saumasta jakson ainoan juoksun.

Veto tuli toiselle jaksolle sisuuntuneena. Elmeri Anttila ja Janne Mäkelä upottivat kumurat väliin ja Veto meni 2-0 johtoon. Seuraavaksi Juho Heikkala iski 1+1 ja Veto karkasi 4-0 johtoon. KeKi kavensi jakson loppunumeroiksi 4-2 Tuomas Jussilan ja Meriläisen lyönneillä. Ensimmäinen kotiutuslyöntikisa päättyi 1-1. Vedon juoksun iski Elmeri Anttila ja Kempeleen Ossi Meriläinen. KeKi ratkaisi ottelun toisessa kotiutuskisassa jossa Tuukka Sarkkisen takakentän läpilyönti painui Savonjokeen 1+1 arvoisesti. KeKi meni 1-5 johtoon ja Vedolla oli mahdoton tehtävä tasoittaa ottelu omalla lyöntivuorollaan.

Ottelun kolmostilanteet Vedolle 14-10.

Kempeleen ykköspalkittu Olli Heikkala nautti pelaamisesta entisellä kotikentällään.
- Kova vääntö ja mahtava fiilis pelata taas täällä, pelattiin kärsivällisesti ja uskottiin voittoon, Heikkala jatkoi.

Vedon pelinjohtaja Jussi Parvi harmitteli ettei ensimmäisellä jaksolla saatu tehtyä paikoista huolimatta juoksuja.
- Toisella jaksolla pääsimme mukavasti karkuun ja se riitti jaksovoittoon. Kotarissa Kempele oli vahvempi ja heille ansaittu voitto, Parvi tilitti.

Palkitut:

Veto
1P Aleksi Lassila
2P Juho Heikkala

KeKi
1P Olli Heikkala
2P Ville Väliaho

Ottelua Saarikentällä oli seuraamassa 2402 katsojaa. Vedon seuraava ottelu on sunnuntaina jolloin PesisFestivaalit päättävässä huippuottelussa Vedon vieraaksi saapuu Sotkamon Jymy.


Lehdistötilaisuus



Jos videon upotus ei toimi, voit katsoa sen täältä!

Jaa uutinen