Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator Veto nollasi Kempeleen

22.08.2025


Veto nollasi Kempeleen

Veto nollasi Kempeleen

Vedon parhaina palkitut Aleksi Lassila ja Ville Soini olivat jälleen Vedon tiiviin ulkopelin avainhahmoja.

Vimpelin Veto nollasi Kempeleen Kirin toisessa puolivälieräottelussa lukemin 0-2(0-2,0-2). Voiton myötä Veto siirtyi ottelusarjassa 2-0 johtoon. Kolmas ottelu pelataan sunnuntaina Saarikentällä.

Veto sai vierasotteluun hyvän lähdön, kun Aleksi Lassilan kopinnosto kumura yllätti Kempeleen kopparit ja Veeti Kortehisto juoksi taululle 0-1 lukemat. Vedon toinen juoksu tuli onnekkaasti, kun Mikko Vihriälän lyönti putosi kenttään. Elmeri Anttila toi 0-2 lukemat Vedolle.

Veto hallitsi pelitapahtumia tiiviillä ulkopelillä. Toisella jaksolla Matias Rinta-aho ja Jukka-Pekka Vainionpää upottivat komeat välilyönnit. Tämä riitti 0-2 jakso voittoon, sillä Kempele ei onnistunut tekemään yhtään juoksua koko ottelussa.

Ottelun kolmostilanteet menivät Vedolle 12-6. Vedon ykkönen oli Aleksi Lassila ja Ville Soini oli jälleen Vedon tiiviin ulkopelin avainhahmoja.

Vedon pelinjohtaja Jussi Parven mukaan erinomainen ulkopeli oli joukkueen voiton avain.
- Sisällä tehtiin tarvittavat juoksut. Oltiin sitkeitä ja päättäväisiä läpi ottelun, tästä on hyvä jatkaa kohti sunnuntaita, Parvi iloitsi.

Palkitut:

KeKi 1P Ville Väliaho 2P Teemu Hollanti

Veto 1P Aleksi Lassila 2P Ville Soini

Yleisöä: 1682

Jaa uutinen