Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator Veto runkosarjan kolmas

18.08.2025


Veto runkosarjan kolmas

Veto runkosarjan kolmas

Mikko Kanala oli jälleen kerran Vedon parhaimmistoa. [Kuva Pasi Suokko]

Vimpelin Veto voitti Kiteen Pallon runkosarjan päätöskierroksen ottelussa Saarikentällä 2-1(1-2,7-1,3-1k). Veto varmisti voitolla runkosarjan kolmossijan ja puolivälierissä vastaan asettuu viime kauden tapaan Kempeleen Kiri.

Molempien joukkueiden sisäpeli oli vaisua avausjaksolla. Jukka-Pekka Vainionpää löi 1-0 johtoon toisessa vuorossa. Kolmannessa vuorossa Niko Halttunen kotiutti Otto Kauppisen tilanteeksi 1-1. Kitee ratkaisi jaksovoiton 1-2 neljännen tasoittavalla Rasmus Surakan toimesta.

Vedon sisäpeli koheni toisella jaksolla. Matias Rinta-aho sivalsi Mikko Vihrilälän kotiin ja Veto johti 1-0. Kolmannen vuoron tasoittava oli Vedon näytöstä. Mikko Kanala tykitti kakkosjatkeelta 1+1 ja heti perään Matias Rinta-aho löi takaa läpi kolmen juoksun arvoisesti. Jakso Vedolle 7-1.

Vedon hyvä vire jatkui kotiutuslyöntikisassa jossa Vainionpää, Elmeri Anttila ja Aleksi Lassila onnistuvat. Kiteen ainokaisen löi Juho Keinänen. Kotiutuslyöntikisa päättyi 3-1 Vedon voittoon.

Mikko Kanala oli jälleen kerran Vedon parhaimmistoa.
- Sisäpeli oli nihkeää koko ajan, ei oltu aivan parhaassa tikissa ja jouduttiin vääntämään voitto. Hyvillä mielin lähdetään pudotuspeleihin ja Kempeleen kaatoon, Kanala kommentoi

Kiteen pelinjohtaja Sami Partasen mukaan ulkopeli toimi hyvin lukuunottamatta yhtä vuoroa toisella jaksolla, joka käänsi ottelun Vedolle.
- Kotarit ei ole ollut oikein meidän juttu joten otetaan ilolla supervuoropari vastaan, kun aletaan haastamaan Sotkamoa, Partanen veisteli.

Vedon viuhkamies Jussi Parven mukaan eka jakso oli heikkoa peliä.
- Tauon jälkeen parannettin sisäpeliä huomattavasti ja hyvä vire jatkui myös kotiutuskisassa. Kausi on edennyt nousujohteisesti ja sisäpeli on alkanut sujumaan. Hyvillä mielin lähdetään pudotuspeleihin, Parvi kertoi

Ottelua oli Saarikentällä seuraamassa 1504 katsojaa. Veto ja Kempele aloittavat puolivälieräsarjan ke.20.8 klo 17.30 Saarikentällä. Välieriin pääsee kolmella voitolla.

Palkitut

Veto
1P Mikko Kanala
2P Matias Rinta-aho

Kitee
1P Rasmus Surakka
2P Otto Kauppinen


Jaa uutinen